שמואל בן נפתלי – מכללת תרפיה

0
2306

 

 

שמואל בן נפתלי הקים את מכללת תרפיה לפני כמה שנים, כדי ללמד בה לימודים חדשניים בתחום הגינון הטיפולי. תחום לא מוכר זה גובש לכדי תכנית לימודים מעמיקה לאחר מחקרים ותוצאותיהם שהבהירו את העובדה שטיפולים באמצעות כל הקשור לתחום הגינה, צמחיה, פרחים, תבלינים וכו', משפיעים לטובה ולטווח הארוך על אוכלוסייה רבה הזקוקה להכוונה בחייהם כמו ליקויי למידה, בעלי אוטיזם ברמות שונות, בעלי פיגור שכלי ועוד. המטופלים הללו פורחים עם פריחת הפרחים ומחדשים את פניהם.

על פי תפיסת העולם הלימודית של שמואל בן נפתלי, קורס גינון טיפולי מיועד לעוסקים בתחומים הקרובים לתחום ההוראה והטיפול מצד אחד ולעוסקים בגינון מצד שני. לדוגמה לעוסקים באופן שוטף בשיקום ובטיפול של קבוצות מיוחדות הן בטיפול פרטניים והן בטיפול רחב, עובדי חינוך והוראה, מדריכים בתחומי הטבע, האקולוגיה והמדעים, מורים בתחומי החקלאות, גינון, ומדעי ההתנהגות. העוסקים בהדרכה במועדונים השונים במתנסים ובקהילה ככלל, גננים והנדסאי גינון העוסקים בתחום הגינון שהם בעלי ידע עצום בכל הקשור לטיפול בפרחים, עצים ותחזוקת הגינות בעונות השנה השונות.

הלימודים במכללת תרפיה מתקיימים במשך שנתיים. בשנה הראשונה נלמד החומר התיאורטי בנושאים רבים ומגוונים, ובשנה השנייה מתווסף גם צד מעשי של פרקטיקה בקבוצות שונות של המטופלים בהדרכה צמודה של בוגרי הקורס.

לימודי הליבה הם הקמת ותפעול גינה טיפולית הן באופן פרטני והן בשילוב משפחתי או קבוצתי. לימוד ויישום הידע התיאורטי הנלמד על קבוצות האוכלוסייה השונות תוך הכרה מעמיקה של ההתנהגות שלהם, הבנת דרכי החשיבה וההתמודדות שלהם במצבים שונים, ומתן פתרונות מידיים ושוטפים לשיפור החיוניות שלהם בתחומי החיים הרחבים.

בקורס ייחודי זה המנוהל על ידי שמואל בן נפתלי לומדים ומשלבים נושאים מרתקים בתחומי הגינון, האקולוגיה, קיימות, בוטניקה וביולוגיה ותחומי מדעי ההתנהגות ברבדים השונים של הציבור שתכנית זו מתאימה להם.

 

צרו קשר עם שמואל בן נפתלי

הסטודנטים במכללת תרפיה לומדים על כל צמחי ותבליני המרפא הקיימים באזורים השונים בישראל, על הסגולות הרפואיות הייחודיות של כל אחד מהם ומהן אפשרויות הטיפול בעזרתו בבעיות רפואיות שונות. בסיורים הנערכים בשטח הם מלקטים בטבע צמחי מרפא, לומדים לבשל מהם מאכלים טעימים ולרקוח מהם תרופות / משחות טבעיות.

במקביל לכך לומדים המטפלים לעתיד במכללת תרפיה על הקהילות השונים של המוגבלים. הן המוגבלים פיזית והן המוגבלים נפשית, והגישות הטיפוליות השונות הקיימות היום כדי להתמודד איתם ולקדם אותם בשלבי החיים. בתחומי הלימודים, החברים, המשפחה, העבודה וההתמודדות עם סביבות החיים השונות שעימם הם נתקלים מעת לעת.

אחד היישומים הנותן ביטוי להליך הלמידה של המטופלים הוא בתרפיה באמצעות אמנות, ולכן הסטודנטים לומדים שיטות רבות של הפעלה יצירתית באמצעות הדמיון תך שימת דגש על הלימודים והערך המוסף שקיבלו המטופלים בהליך העבודה בגינון הטיפולי.

 

הפייסבוק של שמואל בן נפתלי